Bu Ayın Star Türk’ü Dr. Semahat Demir PDF Print E-mail
Tuesday, 17 July 2012 19:00

ATAA’nın bir süredir düzenlediği ve Amerika’daki başarılı Türkleri ödüllendirmek üzere düzenlenen "Star Turk-Yıldız Türk" programı dâhilinde bu ay Dr. Semahat Demir ödüle layık görüldü. Amerika’nın en büyük çatı derneği olarak, bütün kıtaya yayılmış ATAA, Amerika’nın her eyaletinde parlayan ve sivrilen Türkleri tanıma ve tanıtma amacı ile "Star Türk-Yıldız Türk" projesini hayata geçirmişti. ABD’nin her köşesine ulaşabilen ATAA, bu imkânı sistemli bir şekilde kullanma planlı ile her ay bir veya iki "Star Türk-Yıldız Türk" ATAA'da tanıtıyor.

Dr. Semahat Demir

Doğrudan Beyaz Saraya bağlı olarak çalışan Ulusal Bilim Vakfı’nın (National Science Foundation -NSF)  tek Türk Direktörü, dünyaca ünlü bilim elçimiz ve MEB İlköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi kitabında adı “İnsanlığa hizmet etmiş, yaşayan Türkler” den biri olarak geçen Prof. Dr. Semahat Demir, 22 yıllık akademik kariyer, 2 yıllık medikal endüstrisi tecrübesi ve 7.5 yıllık ABD Federal hükümet için bilimsel araştırma geçmişi ile bilim için yaşayan bir bilim insanı.

1996 yılında Biyomedikal mühendisi olan Demir, Drexel University School of Biomedical Engineering, Science and Health Systems’de onursal profesörlük yaptı. İstanbul Kültür Üniversitesi danışmanlığının yanı sıra, Memphis Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümü ve Tennessee Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi arasındaki ortak projeye danışmanlık da yaptı. 2009 yılında ise ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Bilim İnsanları Elçisi seçildi. ABD bilim dünyasında mühendislik, fen bilimleri, teknolji, matematik, tıp, hayat bilimleri ve araştırma geliştirmede örnek gösterilen insanlardan oldu.

Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Robert Kolejinde tamamlayan Demir, İTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesinde ilk master derecesini Biyomedikal Mühendisliği alanında kazanan başarılı bilim insanı, ikinci master derecesini ve doktora derecesini 1992 ve 1995 yıllarında Houston Rice University’den Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında aldı. Post-doktorasını ise yine Biyomedikal Mühendisliği alanında Dünyanın en tanınmış üniversitelerinden Johns Hopkins University’den aldı. Ardından bir süre Türkiyeye dönen Demir, doçentlik ve profesörlük için Marmara Üniversitesinde çalıştı.

Dr. Demir, IEEE EMBS, SWE, ASEE ve BMES gibi sayısız teknik, profesyonel ve toplumsal aktivitelere öncülük etmiştir. Biyomedikal Mühendisliği alanında ders vermekte olan bilim insanı, sayısız öğrenciye de danışmanlık yapmakta, öğrencilere kariyer basamaklarını çıkmada en doğru yolu göstermekte.

Dr. Semahat Demir, pek çok konferansa özel olarak davet edilmekte, tecrübelerinden faydalanılmak istenmektedir. Bu konferanslardan bazıları şu şekilde:

Special Recognition Award at the Women of Color in Health, Science and Technology Award Conference (2002), Distinguished New Engineer Award at the Society of Women Engineers National Conference (2003), Beşinci Yıllık Atatürk’ün Kızları, Yükselen Kadınlar Ödülü (2003 & 2010) ve Behram Kurşunoğlu Bilim Ödülü (2006).

Dr. Demir, 2004 yılında Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (Institute of Electrical Electronics Engineers -IEEE), “IEEE Tıp ve Biyolojide Mühendislik ve Biyomedikal Mühendisliği Toplumu Örnek Lideri” seçildi. Ayrıca yine aynı yıl, Memphis Müşterek Mühendisler Konseyi Başarı Ödülü’ne de layık görüldü. 2005 yılında ise Dr. Demir, Kadın Mühendisler Topluluğu Ulusal Konferansı tarafından, Öne Çıkan Liderler Ödülüne layık görüldü.

Dr. Semahat Sıddıka Demir, burada bahsedilmeyen daha pek çok ödüle de sahiptir.

TurkishNY.com